Ювентус напредва към Световното клубно първенство през 2025 г. от Италия, след като Наполи елиминира от Шампионската лига
AP News | 2024-03-12 | 01:09:19

ЖЕНЕВА (AP) — Изваден от УЕФА от европейските състезания този сезон заради нарушаване на финансовите правила, Ювентус все пак се класира за Световното клубно първенство през 2025 г. във вторник когато Наполи излезе от Шампионската лига.

Барселона победи Наполи с 3-1 в мача-реванш от осминафиналите, за да подпечата победа с 4-2 в общ резултат, който гарантира на Ювентус напредване в европейската система за класиране към обновеното събитие на FIFA.

Ювентус е 21-вият отбор, който се класира за първото издание с 32 отбора на Световното клубно първенство, което ще се играе в Съединените щати през юни-юли 2025 г. от континенталните шампиони от 2021 до 2024 плюс други високопоставени отбори от тези състезания.

Ювентус напредна един ден, след като клубът от Саудитска Арабия на неговия бивш играч Кристиано Роналдо Ал Насър отпадна от надпреварата след отпадането си на четвъртфиналите на Азиатската Шампионска лига.

Барселона все още не е сигурен, че ще бъде сред 12-те европейски играчи, тъй като изостава от испанския съперник Атлетико Мадрид в европейската класация.

Победители в Шампионската лига за четиригодишния период — Челси, Реал Мадрид и Манчестър Сити досега — към тях ще се присъединят осем или девет отбора, завършили най-високо в таблица, отчитаща всички резултати в състезанието. Страните също са ограничени до две участия, освен ако нямат повече от двама победители на континенталната титла.

Интер Милано, който достигна финала на Шампионската лига миналия сезон, вече си осигури място за Световното клубно първенство чрез класиране, а отпадането на Наполи във вторник гарантира, че Ювентус няма да бъде изпреварен като втория най-добър италиански отбор.

Ювентус достигна осминафиналите на Шампионската лига два пъти в рамките на четири години и също така игра в груповата фаза миналия сезон. В момента е номер 14 в европейската ранглиста, макар и зад три отбора от Англия, Германия и Испания, които ще достигнат квотата си.

УЕФА наложи забрана за един сезон на Ювентус от своите състезания през юли в резултат на фалшив счетоводен случай, при който отборът отнема точки в Серия А.

Ювентус също беше глобен с 10 милиона евро (11 милиона долара) от УЕФА, въпреки че трябва повече от да възстанови това от наградния фонд на Световното клубно първенство, изплатен от ФИФА през следващата година. Турнирът от 15 юни до 13 юли има установения формат на Световното първенство от осем групи от четири отбора, след това група от 16 отбора за елиминации.

Байерн Мюнхен, Пари Сен Жермен, Порто, Борусия Дортмунд и Бенфика също се класираха и към тях ще се присъединят Атлетико или Барселона. Други отбори, които все още се състезават, включват Арсенал, ПСВ Айндховен и Залцбург.

Три бразилски отбора — Фламенго, Палмейрас и Флуминензе — се класираха, плюс Сиатъл Саундърс и мексиканските отбори Леон и Монтерей. Друг отбор на САЩ ще се класира като част от традицията на Световното клубно първенство да включва шампиона на нацията домакин.

В Азия участват Ал Хилал от Саудитска Арабия и японският Урава Ред Даймъндс от Япония. Ал Ахли от Египет и Wydad Casablanca от Мароко се класира от Африка, а Auckland City от Нова Зеландия ще представлява Океания.

Последният от континенталните финали през 2024 г. е Копа Либертадорес в Южна Америка на 30 ноември.